Technika sitodruku
Druk sitowy to jedna z najstarszych technik poligraficznych, ponieważ była ona używana już tysiące lat temu na Dalekim Wschodzie. Pierwotnie służyła do zdobienia kimon przez Japończyków, jednak wkrótce stała się popularna na całym świecie. Ważnym momentem w historii sitodruku jest druk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej, który umożliwił John Pilsworth. Dało to asumpt do jeszcze szerszego rozprzestrzenienia się tej metody także wśród artystów pop-art oraz op-art, takich jak Andy Warhol czy Richard Anuszkiewicz. Zasadniczo sitodruk polega na przecieraniu farby przez sito na dowolną płaską lub cylindryczną powierzchnię. Bez wątpienia sprawdza się on jednak najlepiej na powierzchniach płaskich.
Sito jest w tej technice kluczowe, ponieważ to właśnie ono pozwala stworzyć konkretny wzór, który następnie przenoszony jest na materiał drukarski. Do wykonania sitodruku potrzebne jest nam zatem sito, przez które będziemy przecierać farbę oraz forma drukowa, dzięki której naniesiemy wzór na sito. Poza tym, bardzo przydatne mogą okazać się takie akcesoria jak chociażby rylec, który to służy do wygodnego przecierania farby.
Wady i zalety druku sitowego
sitodruk na metalu niewątpliwie posiada wiele zalet, jednak mimo tego ma także pewne wady. Przede wszystkim na tle innych technik poligraficznych wyróżnia go szerokie zastosowanie, ponieważ można go używać do wielu różnych powierzchni – nie tylko płaskich, lecz również cylindrycznych. W związku z tym nadaje się do stosowania na metalu, drewnie, papierze, folii, tkaninach, szkle, papierze oraz wielu innych tworzywach i materiałach.
Poza tym jest on również bardzo trwałą technika drukarską, ponieważ naniesione w ten sposób nadruki odporne są na różnego rodzaju czynniki mechaniczne – wodę, słońce, czy wilgoć. Bez wątpienia wyróżnia go bardzo duże nasycenie kolorów oraz niska cena w przypadku gdy jesteśmy już zaopatrzeni w podstawowe elementy wyposażenia. Warto jednak spojrzeć także na wady tej techniki, do których należą: 1. Umiejętności – które trzeba nabyć, by być w stanie wykonywać druki. 2. Sprzęt – bez którego niemożliwe będzie zastosowanie sitodruku.
3. Czasochłonność – ponieważ druk sitowy wymaga dokładności, zatem związanego z nią czasu.