Logo – jak je dobrze zaprojektować?
Logotypy to obecnie jedne z najważniejszych elementów identyfikacji wizualnej firm, przedsiębiorstw, ale też grup i ruchów społecznych. Mają one wyrażać ideę działania, być stosunkowo proste i zapadające w pamięć. Biorąc pod uwagę jak wiele powstało już przeróżnych logotypów, trudno jest zaprojektować takie, które nie powieli już istniejącego. Poza tym są pewne przedstawienia graficzne, które kojarzą nam się już z konkretnymi firmami, zatem używanie podobnych elementów także nie wchodzi w grę. W dzisiejszych czasach nie jest bowiem łatwo zaprojektować dobre logo, jednakże trzeba podejmować takie próby, ponieważ bardzo często w toku pracy okazuje się, że wychodzi z niej naprawdę wartościowy logotyp. Logo powinno być przede wszystkim proste, dzięki czemu będzie wszechstronne i łatwo rozpoznawalne.
Dodatkowo, dobre logotypy to takie, które będą miały charakter ponadczasowy. Oczywiście na początku procesu kreatywnego trudno jest to określić, jednak jeśli stworzymy dobre logo z pewnością zostanie one zapamiętane na długo. Przed projektowaniem warto poznać znaczenie barw i w związku z tym wybrać z nich maksymalnie trzy do naszego logo. Uważa się bowiem, że ta liczba jest w zupełności wystarczaj ąca przez to, że jest idealna dla oka użytkowników.
Praktyczne porady przy tworzeniu logotypów
Zasadniczo pierwszą najważniejszą rzeczą jest to aby pamiętać, że projekt logo powinien zostać utworzony w grafice wektorowej. Dzięki temu będzie można nim w przyszłości dowolnie manipulować – zwiększać, zmniejszać, czy nadrukowywać na różne powierzchnie.
W przypadku wyboru rastra musimy się liczyć z kłopotami dotyczącymi rozdzielczości oraz niechcianą „pikselozą”. Warto także nie podchodzić do projektowania emocjonalnie, lecz z przeświadczeniem, że logo ma pełnić swoją funkcję jaką jest praca na korzyść marki. Powinno ją uosabiać i podkreślać jej cel. W przypadku wyboru kroju pisma, dobrze kierować się zasadą, iż wystarczą tylko dwa. Powinny być one jednak różne od siebie, najlepiej by jeden był szeryfowy, a drugi bezszeryfowy. Dzięki temu zapewnimy odpowiedni kontrast, który jest niezwykle ważny we wszystkich dziedzinach projektowania kreatywnego, tak samo jak chociażby odpowiednia gra barwami.